Uplynulý týden byl pro nás velmi akční, ve spolupráci se Zdrojovnou a Agenturou 42 jsme pro vás zorganizovali hned dvě události: Kurz semenaření pro začátečníky a Zimní semínkové setkání. Pojďme se společně ohlédnout za těmito akcemi.
Kurz semenaření pro začátečníky
Minulou středu večer patřil prostor bývalé knihovny na ulici Milady Horákové účastníkům kurzu semenaření pro začátečníky. Jednalo se o první ze tří plánovaných kurzů, které jsme pro vás na letošek připravili. Teoretická přednáška se soustředila na základní informace o rostlinné biologii ve vztahu k semenaření, připomněla a vysvětlila základní termíny (semenačka, staré odrůdy, GMO, cizosprašné rostliny…) a krátce zabrousila do problematiky rostlinné genetiky. Nechyběly ani informace o semenaření nejjednodušších zahradních plodin vhodných pro začátečníky. Přidali jsme tipy na to, kde sehnat vhodné osivo a odkázali jsme na tématickou literaturu. Účastníci kurzu si odnesli semínka tří plodin vhodných pro domácí semenaření (rajče, hrách, salát), jednalo se o tradiční české odrůdy. K dispozici byla také kniha Pěstujeme si vlastní semínka za zvýhodněnou cenu. Semínka a knihy poskytla společnost Gengel, která se věnuje udržování starých odrůd.
Účastníků bylo 7, z nichž někteří za námi přicestovali až z Liberce. Kurz trval 2,5h.
Pokud Vás téma kurzu zaujalo a nestihli jste se zúčastnit, plánujeme uspořádat ještě minimálně jedno podobné sezení. Kurz můžeme po dohodě uspořádat i ve vaší organizaci.V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na rostlinysro@gmail.com.
Zimní semínkové setkání
Sobotní odpoledne se prostor bývalé knihovny naplnil znovu. Tentokráte téměř k prasknutí. A důvodem byla opět semínka!
Konalo se tu první setkání lidí, kteří semenaří a nebo by rádi začali. Setkání bylo spojeno s nabídkou semínek z „putovní“ semínkovny a burzou semínek ze soukromých zahrádek. I přes stísněné podmínky, takovou účast jsme vskutku napoprvé nečekali, si snad zájemci kromě semínek odnesli i trochu inspirace a příjemný zážitek.
První část setkání byla věnovaná prezentaci komunitní zahrady z Prahy 7 PRAzelenina. Představen byl koncept pěstování zeleniny ve městě, ale i možnost budování komunity podobně nadšených lidí. Promítání fotografií následovala živá diskuse zájemců o tento způsob zahradničení, probíraly se i možnosti kompostování… Do diskuse přispěli zástupci společnosti Kokoza a Žižkovské komunitní zahrady.
Následně byla představena iniciativa Semínkovna – její sice krátká, ale již bohatá historie a plány na letošní rok. Vysvětlen byl způsob fungování semínkové knihovny i postup při založení nové semínkovny.
Následně se prostor otevřel volné diskusi mezi účastníky, výměně zkušeností a samozřejmě také burze semínek. Připraveno bylo drobné občerstvení, káva a čaj. Jedna z účastnic přispěla vynikajícími domácími sušenkami, za což jí velmi děkujeme (a braly bychom recept!!! 😀 Byly naprosto úžasné!!! ).
Krátce po 16. hodině, s malým zpožděním, jsme pro zájemce (odhadem 20 lidí) promítli dokumentární film Semena svobody v rámci ozvěn festivalu Země na talíři. Film přibližuje historii semenářských tradic a jejich ohrožení současnými postupy v zemědělství (GMO ap.). Zároveň ale představuje iniciativy, které bojují za udržení tradičního semenaření a tím dávají naději pro nás pro všechny do budoucna. Film nám na naše setkání zapůjčila společnost Glopolis, která věnovala také množství propagačních materiálů a tematických informačních letáků. Největší zájem byl o látkové tašky s výmluvným nápisem: „Kup, co sníš… Sněz, co koupíš!“ upozorňujícím na časté plýtvání potravinami, což je jedno z témat, kterými se společnost Glopolis aktivně zabývá.
I během promítání filmu se objevovali další zájemci o semínkovou burzu. Ve finále odhadujeme celkovou účast za celé odpoledne na zhruba 45 lidí, v což jsme ani nedoufali!
Po skončení promítání se účastnící postupně rozcházeli. Následovala debata s příznivci iniciativy Semínkovna a jejích aktivit.
Po skončení setkání vyvstal dotaz, zda neplánujeme na podobné akce přidat komerční prodej semínek zeleniny? Neplánujeme. Chceme, aby naše akce podporovaly zejména svobodné sdílení semínek z našich zahrádek! Ač jsme si vědomi, že tomu je a bude podřízena dostupná škála druhů a odrůd. Nicméně věříme, že s tím, jak se znalosti semenaření budou šířit, bude se zlepšovat, zkvalitňovat a rozšiřovat i nabídka osiva…
Závěrem chci říci, že jsem nadšená ze zájmu o semínka a semenaření. Ačkoliv se jedná o zcela okrajové téma, jsem ráda, že si lidé uvědomují, jak nesmírně důležité je zachování tradice semenaření pro nás i pro následující generace…
Určitě se nejedná o poslední podobnou akci, rádi bychom další setkání naplánovali během podzimu, po sklizni nových semínek :-).Budeme rádi, pokud nám zachováte svou přízeň a na další akci se znovu sejdeme a možná přinesete i nějaká semínka z vlastní produkce!!!
Díky všem a naviděnou!
P.S:
Víte o prostoru, kde by se příště mohlo podobné setkání konat? Dejte nám vědět!
Hledáme i vhodnou zahradu, kde bychom uspořádali navazující praktické workshopy věnované semenaření. Pokud o takové zahradě víte, určitě se ozvěte! Kontakt: rostlinysro@gmail.com.