Před týdnem 13.4. 2016 se v Městské knihovna v Praze na Břevnově proběhly ozvěny filmového festivalu Země na Talíři. Promítal se dokumentární film nazvaný Semena svobody a po jeho skončení byly v rámci krátké přednášky předneseny aktuální problémy týkající se osiva a představena byla iniciativa semínkovna.
Akce se zúčastnilo 17 diváků.
PROČ PODOBNÉ AKCE ORGANIZUJEME?
Protože šíření informací o aktuální situaci na trhu s osivem je jedním z poslání iniciativy Semínkovna, které se snažíme naplňovat. Promítání dokumentárních filmů v rámci Ozvěn festivalu Země na talíři se jeví jako ideální nástroj, jak informace předávat dál.
Shrnutí problematiky osiv
Semínka mohou být pro někoho věcí tak nicotnou a samozřejmou, že není třeba jí věnovat větší pozornost. Semenářské firmy chrlí ročně miliardy semínek, která zaplavují trh a kdokoliv si je může zakoupit a osázet si zahrádku dle libosti… Co se ale ukrývá za touto zdánlivě ideální realitou? Většina z nás tomu nevěnuje pozornost. Nicméně tento přístup pro nás může do budoucna mít mnohé negativní důsledky!
Ptáte se proč?
Semínka jsou základním kamenem naší potravy, jsme na nich životně závislí, bez kvalitního osiva bychom nevypěstovali kvalitní potravu ani krmivo pro zvířata a zemřeli hlady. Tuto naši závislost si možná ani nechceme přiznat. Žijeme v nadbytku a otázky okolo samé podstaty naší potravy nám připadají banální a zbytečné.
Starost o osivo jsme ochotně podstoupili agrochemickým korporacím a ony se této možnosti, ovládnout samou podstatu naší existence zhostili dokonale. Moc nad osivem jim totiž dává moc nad námi samými. Ti skutečně velcí hráči jsou si toho patřičně vědomi a svou moc se snaží co nejvíce upevnit: aktuální leader na trhu s osivem společnost Monsanto ovládá čtvrtinu světového trhu s osivem a 10 největších korporací se dělí o nadpoloviční většinu světového trhu. Zisky rostou tím, jak se daří upevňovat závislost spotřebitelů! K firmám tomu slouží např.: hybridní (F1) osivo, tzv. terminační osivo, bezsemenné odrůdy, GMO osivo, patentované a certifikované osivo omezující právo na svobodné sdílení osiva a opakované osetí polí.
My jako spotřebitelé a konzumenti máme možnost s tím něco udělat, ač si to občas neuvědomuje. Při každém nákupu rozhodujeme o tom, v jakém světe budeme žít.
A co se týče osiva? Jedna z věcí, které můžeme udělat, je zachovat to málo z tradičních odrůd, které nám po našich předcích zbyly tím, že je budeme udržovat v našich zahrádkách a nenecháme je vytlačit módními hybridy, které jsou sice krásné, ale upevňují naši závislost a staví otazníky za naši budoucnost a svobodu…
KRÁTCE O FILMU A FESTIVALU
O tom, jakým způsobem se vyvíjí náš vztah k osivu, vypráví i promítaný dokumentární film Semena svobody, který stručně shrnuje, jakým způsobem jsme o nadvládu nad naší potravou přišli a kde se i dnes ukrývá naděje. Film doporučuji ke zhlédnutí a určitě jej promítneme na některé z našich dalších akcí.
Film shrnuje výpovědi tradičních drobných farmářů o jejich vztahu k osivu a dává je do kontrastu s moderním pojetím zemědělství, o němž se tvrdí, že je jedinou možnou cestou k nasycení miliard lidí na této planetě. Vyvrací také teze o tom, že GMO plodiny jsou nadějí lidstva.
Film byl natočen v mezinárodní spolupráci zaštítěné The Gaia Foundation, která se již 25 let stará o záchranu biodiverzity ve spolupráci s partnery v Africe, Americe, Asii i Evropě. Film byl uveden online v roce 2012 a neztrácí na své aktuálnosti. Více o filmu, který je součástí trilogie, jeho autorech a důvodech jeho vzniku se dozvíte ZDE.
Festival Země na talíři odstartovala v ČR společnost Glopolis v roce 2011. Festival se soustředí na promítání dokumentárních filmů, které jsou nějakým způsobem svázány s jídlem. Tematicky se lze dokumenty rozdělit do několika skupin např. zodpovědná spotřeba, ubývající biodiverzita, produkce masa, zábory půdy atd. Festival probíhá každoročně na podzim v Praze, ale i v dalších městech (v roce 2015 také v Ostravě). Na festival navazují tzv. Ozvěny, kdy se jednotlivé filmy, nebo i celá pásma, zapůjčují k promítání v dalších městech. Zapojit se můžete i vy! Podrobnosti o festivalu a možnosti promítat některý z filmů najdete ZDE.
Těším se na setkání na některé z dalších podobných akcí!