Semínkovna ve žďárské knihovně

Provoz semínkovny zahájíme v pondělí 13. 5. v 16,00 v pobočce knihovny Nádražní ve Žďáře nad Sázavou. Součástí programu bude beseda s Mgr. Sylvou Geffroy ze sdružení Chaloupky věnovaná ekologii, přírodním zahradám i možnostem vlastního semenaření.
Ve žďárské semínkovně bychom rádi pracovali na základních principech  sdílení osiva.
V době, kdy budeme semínkovnu otevírat bude již bohužel většina rostlin vysetých, ale i tak nějaké byliny, květiny, rychle rostoucí zeleniny, saláty apod. snad ještě k dispozici budou. Věříme, že počet nabízených odrůd plodin nám od podzimu začne zvesela přibývat a že se do této činnosti zapojí mnoho úspěšných zahrádkářů a pokusných pěstitelů čehokoliv. Přebytky Vašich semínek uvítáme a rádi je zařadíme do nabídky.

Projekt semínkoven vznikl vlastně jako protipól globalizace v zemědělství a specializovaných osivářských firem produkujících hybridní osivo. V touze po návratu k přírodním postupům, zachování původních druhů a odrůd začaly vznikat po celém světe sdružení lidí propagujících semínkaření a produkci vlastního osiva. První evropská semínkovna byla otevřena v roce 2004 ve Francii a od té doby se semínkovny díky svým jednoduchým principům šířily a zaplňují místa na mapě v různých zemích Evropy a také v České republice. U nás vznikla první semínkovna v roce 2015 a dnes jich funguje již více než 100.

Ve žďárské knihovně se tak připojíme i tečkou na mapě českých semínkoven mezi ostatní místa, která můžete najít na https://seminkovny.com.

Hana Nagyová, KMJS Žďár nad Sázavou

Seminkovna

článek

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.