Co je to Semínkovna?
Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička ap., jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v „Bio“ kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu.
Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého.
Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.
Nevíte, jak na to? Podrobnosti najdete ZDE.
Kde Semínkovnu najdu?
Semínkoven existuje již více než stovka. Najdete je nejčastěji v knihovnách, ale své místo našly také například v kavárnách, komunitních zahradách, informačních centrech či Coworkingovém centru. Několik jich funguje rovněž ve školách, kde se o ně starají žáci, kteří zároveň sami semenaří.
Podpořte i vy biodiverzitu ve svých zahrádkách svobodným sdílením osiva!
Připojte se k iniciativě a založte Semínkovnu i ve vaší obci nebo navštivte jednu z již existujících semínkoven!
Aktuální seznam otevřených semínkoven naleznete ZDE.
Co dalšího Iniciativa Semínkovna nabízí?
V rámci iniciativy semínkovna se zaměřuji také na propagaci domácího semenaření a přírodního zahradničení.
- Pořádám kurzy domácího semenaření (Základní teoretický kurz pro začátečníky).
- Organizuji setkání lidí, kteří semenaří, nebo se o semenaření zajímají.
- Účastním se festivalů, debat, diskusí i promítání filmů s tématokou osiv a semenaření.
- Pořádám tématické přednášky (Proč semenařit ve 21. století?, Jaká je aktuální situace na trhu s osivem? ap.)
- Připravuji program pro děti (Výroba semenných bomb ap.).
- Ve spolupráci s hnutím Tereza jsem se podílela na propagaci výuky semenaření na školách a v mateřských školách.
Co se chystá v semínkovnách a kde je najdete? Klikněte SEM!
Máte zájem o program, iniciativy Semínkovna? Chtěli byste uspořádat kurz semenaření či přednášku ve vašem městě?
Kontaktujte nás na rostlinysro@gmail.com
Partneři projektu:
Semínkovny podpořili:
Inspirováno iniciativou „Les Grainotheques – semences à partager“, která vznikla v roce 2013 díky francouzské neziskové společnosti „Graines de troc“.
Dobrý den,
ráda bych se přidala. Připravujeme pilotní projekt na Příbramsku. Sázíme stromy a budujeme odpočinkové zóny. Náš projekt se snaží podporovat lokální ekonomiku. Těším se na spolupráci.
To se mi líbíLíbí se 1 osoba
Dobrý den!
Moc děkuji za komentář a určitě se těším na spolupráci!
Prosím napište mi na mail rostlinysro@gmail.com.
Krásný den!
Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Ahoj, můžu dodat okrasné traviny a květiny např. Kosatce, pivonky atd. Roste mi to a je mi to líto dát do kompostu. Zadarmo k dodání v Hořovicích. Dana
To se mi líbíLíbí se 1 osoba
Dano, děkuji za nabídku. Pošlu Vám email.
Krásný večer,
Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den. Měla bych zájem o trvalky do zahrádky. Výměnou můžu nabidnout durman i semínka, ale jsou lońská, nevysadila jsem. Durmany řízky, trvalka , (nezakořenéné, )semínka, fialové letnička, přezimují a na jaře samy vyrostou. feferonky, trochu mi přerostly, ale dáte hlouběji do květináče, granátová jablka, malá rostlinka vyrostlá ze semena.Sukulenty, malé, nevím jak se jmenují.
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, Dano, nemáte webové stránky o Vašem projektu? Případně o aktivitách organizace, kde působíte? Děkuji.
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den Dano, zrovna pátrám po podobných aktivitách na Příbramsku, ráda bych se jakkoliv zapojila. Je možné Vás nějak kontaktovat? Děkuji.
To se mi líbíTo se mi líbí
Také bych uvítala seminkovnu na Příbramsku či na Dobříši sama pěstují a seji z vlastních osiv .Pokud by seminkovnu byla uvítala bych a časem i přispěla osivem .
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, zakládáme semínkovnu jako součást knihbudky u naší Mateřské školy, mohl by nám někdo pomoci s prvními nabídkami semínek pro veřejnost? Zatím nemáme vůbec nic….
Díky za případnou podporu.
Dáša Krčilová, MŠ Řestoky
To se mi líbíTo se mi líbí
je kolem semínkoven nějaký rozruch a přitom již dávno existuje neziskovka GENGEL která právě má šíření krajových odrůd zeleniny v náplni činnosti tak jako třeba Radim Pešek ze Starých odrůd zase šíří staré odrůdy ovocných dřevin. takže gengel byl již dávno i před těma francouzema z r.2013…dost mě to naštvalo že se o Gengelu ani Peškovi nikdo nezmiňuje ačkoli tady jsou již dávno předtím ! třeba v tom článku o vás na http://www.asz.cz
To se mi líbíTo se mi líbí
Zdravím Vás a děkuji za komentář!
Samozřejmě nezisková společnost Gengel u nás existuje již dlouho a díky za ní! Nicméně semínkovny fungují na trochu jiném principu, ač mají s Gengelem společný cíl. To, zda je některý novinář zmiňuje či ne, bohužel nemohu moc ovlivnit. Každopádně mohu zmínit, že se společností Gengel úzce spolupracuji a semínkovnám hodně pomáhají! Za jejich pomoc jsem velmi vděčná.
Přeji krásný večer!
To se mi líbíTo se mi líbí
pokud si novinář či redaktor nezjistí o něčem co redaktuje více podrobností a uvádí polovičaté zkutečnosti, tak co pak s takovým amatérem…??? vypadá to pak, že ta semínkovna je unikum a mnoho neoruralistů se o gengelu ani nedoví…
To se mi líbíTo se mi líbí
Já myslím, že kdo chce, ten si v dnešní době potřebné informace dohledá i bez médií ;-). Pěkný den!
To se mi líbíTo se mi líbí
V půlce září 2015 byla otevřena nová semínkovna v obci Zeleneč nedaleko Prahy – Horních Počernic. Byla vybavena základní řadou osiva a čeká na své sdílející. Je spojena s veřejnou miniknihovnou, která funguje na podobném principu jako semínkovny. Sdílí se v nich místo osiva knížky
To se mi líbíLíbí se 1 osoba
Krásný nápad na pouliční knihovnu se semínkovnou!
Díky Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý podvečer
Děkujeme za Vaší iniciativu a moc zajímavý nápad. Dlouhou dobu jsme u nás v Národopisném muzeu Plzeňska nad Vaším projektem přemýšleli, a rozhodli jsme se do něj také zapojit. Budeme v Plzni již druzí, ale snad se podaří navázat spolupráci.
Byli bychom moc rádi, pokud by bylo možné se v této věci navázat také na Vaši iniciativu. Pokud se vše vydaří, zpřístupnili bychom naši „semínkovnu“ počátkem příštího měsíce.
Hodně zdarů Vám i všem dalším
M. Chmelenský
Západočeské muzeum v Plzni, p. o.
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý večer,
Moc děkuji za Vaši zprávu! Těší mne Váš zájem o Semínkovny. Odpovím Vám emailem.
Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, hledám semena velkých barevných fazolí. Pokud by je někdo měl a byl ochotný se podělit, tak předem děkuji. Jsem z Prahy.
To se mi líbíTo se mi líbí
becoky jsou k dostání na každém skoro větším trhu…
To se mi líbíTo se mi líbí
Je to báječný nápad škoda že v okolí Teplic nic takového není ráda bych se podílela.
To se mi líbíTo se mi líbí
Hanko, moc děkujeme za Váš zájem. Doufáme, že brzy se i v Teplicích někdo najde :-).
Mějte se krásně! Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Semínkovnu provozuju 40 let v rámci příbuzenstva a přátel, kamarádů…Toto je skvělý nápad. Gratuluju. Tchyně mne naučila, jak si pěstovat semínka mrkve, řepy, petržele, cibule, česneku,ředkviček…..atd, květiny letničky jsou jasné, vyměňujeme si hlízy, sazenice. Napojím se na znojemskou semínkovnu, díky. Hanka
To se mi líbíTo se mi líbí
Hanko, to je super, moc děkujeme a ať se daří!Klára
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den. Ráda bych se připojila,obnovuji zahradu a ráda bych si koupila nebo vyměnila květinky, i nezakořeněné řízky, které bych si dopěstovala. Semínkovna bezva nápad. Podívám se, kde je semínkovna blízko Přerova na Moravě.
To se mi líbíTo se mi líbí
Zdravím vás Jano, děkujeme za podporu, určitě se zastavte v jedné ze semínkoven ve vašem okolí a ať se vám i zahrádce daří! Hodně zdaru!!!
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den,
obracím se s dotazem, zda někdo má semínka „divokých rajčat“, příp. jaké máte zkušenosti s jejich pěstováním. Jsem spíše zahradnická začátečnice a výsadba rajčat bez chemie se mi moc nedaří. Dočetla jsem se o divokých rajčatech, že jsou snad odolnější proti plísni.
Zdravím a předem děkuji za odpověď.
Alena z Ostravy
To se mi líbíTo se mi líbí
Zdravím vás Aleno!
Tzv. divoká rajčata testujeme na naší zahradě, máme tři odrůdy a upřímně, plíseň rajčatová je napadla stejně jako jiné odrůdy, ač možná v menší míře.
Z námi pěstovaných odrůd rajčat celkově (testovali jsme asi téměř 20 odrůd rajčat) se některé jeví odolnější, ale v každém případě jde o způsob pěstování a prevenci šíření plísně bramborové. Pár tipů z naší zahrady:
1. Nikdy nepěstujte brambory na jedné zahradě s rajčaty.
2. Výsadba rostlin musí být vzdušná, v okolí nesmí být nic, co by zvyšovalo vlhkost (plevel, keře ap.), rostliny zalamujte, udržujte keřík co nejvzdušnější a nejřidší.
3. Klíčová je pečlivá kontrola listů. Jakmile se objeví olejové skvrny, je třeba listy odstranit a zlikvidovat (nepatří do kompostu). Neodstraňujte zbytečně všechny listy, pokud nejsou napadené (rostlina je potřebuje pro tvorbu plodů a fotosyntézu). Pokud se choroba šíří, nevzdávejte to, ale pečlivě odstraňujte listy, plody, případně celé rostliny. Pokud budete precizní, šíření choroby se časem zastaví.
4. Kontroly je třeba dělat opravdu denně a být skutečně precizní, jen tak se podaří šíření choroby zastavit.
5. Hodně záleží na počasí, trvalé deště pro rajčata nejsou příznivým faktorem.
U divokých rajčat počítejte s tím, že plody jsou skutečně maličké, jejich sběr je poměrně pracný a některá hned po utrhnutí prasknou… Osobně v nich nevidím perspektivu v tom, že bychom je pěstovali na konzum. Jsou pro nás spíš zpestřením a kuriozitou – většinu pěstujeme na semena do semínkovny.
Pěkný den a ať se Vám daří v zahradnickém snažení!!!
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den,
viděli jsme svého času v TV nápad, jak zamezit tvorbě plísní u rajčat. Stačí prý propíchnout rostlinu cca 2 cm
nad úrovní zeminy měděným drátkem o průmeru cca 1 mm. Udělali jsme to a zatím plíseň nemáme. Pavel K.,
Sučany
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobry den. Pohravam si s myslenkou ze udelame seminkarnu pro Aves. To je zachranna stanice kousek za Kladnem. Mam svoleni majitelu, ale mam dotaz mohu to spojit s kesi? Jedna se o hru geocaching?
To se mi líbíTo se mi líbí
Dobrý den, rádi bychom se v Ústí nad Labem zapojili. Pomůžete mi s tím?:)
To se mi líbíTo se mi líbí
Určitě moc ráda, pošlete mi, prosím, email na rostlinysro@gmail.com. děkuji, Klára
To se mi líbíTo se mi líbí