Kontakt

Vítejte na webu věnovaném Iniciativě Semínkovna!

Kdo jsem?

Vystudovala jsem systematickou botaniku na Univerzitě Karlově v Praze, jsem nadšený milovník rostlin a máma tří dětí. Vždy jsem se zajímala o přírodu a ekologii, kromě toho miluji hudbu a ráda peču :-). Mou největší vášní jsou fazole, které mě fascinují svou různorodostí a houževnatostí. V současnosti žijeme s rodinou na venkově, kde na naší malé zahradě pěstujeme spoustu zeleniny a ovoce s využitím přírodních postupů, společnost nám dělá rodinka ještěrek a naše včely. Semenaří u nás doslova celá rodina. Neustále se učíme a to i jeden od druhého.

Čemu se věnuji?

Iniciativu Semínkovna jsem založila na počátku roku 2015. Inspirací mi byly francouzské grenotéky – Les Grainothèques zastřešené asociací Graines de troc, kterou v roce 2013 založil Sébastien Wittevert a také americké Seed Libraries. Už v srpnu roku 2015 vznikla na základě mé iniciativy první semínkovna v České republice a do konce téhož roku ji následovalo dalších 15 míst. V roce 2022 najdete v České republice již více než 200 semínkoven a další přibývají. Několik semínkoven vzniklo také na Slovensku.
Hlavním cílem Iniciativy Semínkovna je propagace domácího semenaření a přírodního zahradničení (bez hnojiv a postřiků), dále sdílení přebytků semínek z našich zahrádek, ale i osvěta týkající se situace na trhu s osivem ap.

Semínkovna je svobodná iniciativa pro každého
Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.

Akce, které organizuji nebo se jich účastním:

– Semínková setkání spojená s burzou semínek (první se konalo 13.2.2016).
– Kurz semenaření pro začátečníky (základy botaniky pro nebotaniky, odrůdy vhodné pro začátečníky, tipy a triky…)
– Přednášky, veřejné debaty, promítání tématických filmů ap.
– Programy pro děti, výroba semenných bomb ap.

V případě zájmu o podobný program, přednášku či workshop mě neváhejte kontaktovat.

Tento projekt by nemohl fungovat bez pomoci mnoha milých a nadšených lidí, tímto jim chci všem velice poděkovat! Děkuji i své rodině za jejich úžasnou energii, podporu i trpělivost.

Vaše

Klára Hrdá

Zakladatelka Iniciativy Semínkovna
Jednatelka spolku Semínkovna, z.s.

E-mail: info@seminkovny.com

Ocenění

Vítěz soutěže v Academy for Women entrepreneurs 2022 s projektem Online semínková akademie

Účastnice programu EWA 2022 s projektem Online semínková akademie

Náš tým

V současné době rozšiřuji skupinu nadšených spolupracovníků/dobrovolníků, kteří se budou podílet na šíření povědomí o Iniciativě Semínkovna i na jejím dalším rozvoji.

Štěpánka Fejfárková

Štěpánka pro vás bude od února 2022 připravovat příspěvky na blog.

je maminkou dvou synů a právě díky nim se začala zajímat o zdravou stravu a jak nejlépe žít v souladu s přírodou a inspirovat se jí.

Před mateřskou dovolenou pracovala ve školství, ale už je jasné, že další kroky povedou jiným směrem. Mezi její velké koníčky patří focení (nejraději fotí portréty a společenské akce), kváskové pečení a vaření (příležitostně vaří pro děti na ekopobytech). V kuchyni nejraději používá lokální potraviny, produkty od českých farmářů a ideálně zeleninu, ovoce z vlastní zahrady. Na té už devět let pěstuje vše bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů.

Mladší syn Jindřich je maminčin velký pomocník.  Loňský rok trávili na zahradě každou možnou chvíli. Pomáhal vysévat semínka, a když přišel čas, sázel rostlinky na záhon a do skleníku. Chodil pravidelně zalévat, okopávat a ta radost při sběru byla velká odměna pro celou rodinu.

Zahradničením Štěpánčin zájem o semenaření rozhodně neskončil. Začala objevovat původní, staré odrůdy a hledala možnosti, jak se dostat k semínkům bez chemie nejjednodušeji a objevila v místní knihovně Semínkovnu. Iniciativa Semínkovna je pro ni velkou inspirací.

Lenka Čtvrtečková

Lenka se od února 2022 zapojí do vedení naší stránky na Facebooku.

Lenka je vášnivou včelařkou a zahrádkářkou. Nejdříve byla zahradní nadšenkyní. Má v oblibě trochu chaotické přírodní zahrady a raduje se když vidí, že se její zahrada stává útočištěm různých živočichů. Poté si mezi své koníčky přidala včelaření a začala se o rostliny zajímat i z hlediska významu pro hmyz. Nejen pro včelu medonosnou, ale i pro ostatní včely samotářky, motýly a další opylovatele. 

V souvislosti s včelařením se věnuje také apiterapii neboli léčbě včelími produkty. Vyrábí různé mastičky a tinktury z bylinek, kterých je její zahrada plná. 

Zájem o semenaření byl tedy jen dalším logickým vyústěním jejího zájmu o přírodní zahrady. Sama ale přiznává, že úplně původně ji k tomu dovedla úžasná fazolová polévka její babičky. Chtěla tuto polévku uvařit a zjistila, že nikde nemůže sehnat ty správné fazole. Nezbylo jí tedy nic jiného, než shánět semínka a sama si je rozpěstovat. Od fazolí už byl jen krůček k dalším rostlinám a ke sdílení semínek v rámci Semínkoven.

Pokud chcete zůstat v obraze, aby vám neunikla žádná důležitá informace týkající se iniciativy, sledujte tento web nebo Facebook 🙂

Máte dotaz, žádost či připomínku?

2 komentáře: „Kontakt

 1. Dobrý den,
  V Roudnici nad Labem v prostoru zahrady mš Kytička bychom chtěli během března zřídit semínkovnu.Logo si stáhnu s radostí – je krásné.
  Už se nemůžu dočkat prvních ,,čenžů“.
  Děkuji za inspiraci,
  Pavla

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.