Zde najdete užitečné odkazy a tipy na literaturu týkající se semenaření, semínkoven a všeho okolo…
Literatura
Pokud jste se rozhodli začít semínkařit, mohla by se vám hodit nějaká kniha, odkud by bylo možné čerpat potřebné informace, rady a tipy. Zde se budu snažit nashromáždit odkazy na knihy, které se semínkaření věnují.
V češtině vyšla následující příručka:
P. Dostálek a kolektiv: Pěstujeme si vlastní semínka
(Formát A5, 128 stran, recyklovaný papír, lepená vazba, 50 černobílých obrázků (fotografií + perokreseb), 30 barevných fotografií v barevné příloze, 7 tabulek, slovensko-česko-latinský slovníček názvů rostlin).
Komplexní publikace je určena pěstitelům, kteří chtějí získávat vlastní osivo zahradních rostlin, především zeleniny, v malém, doma na zahrádce. Zmíněny jsou jak obecné základy semenaření (výběr rostlin, přezimování semenic, sběr semen, výmlat, čistění a uložení semen apod), tak semenaření hlavních druhů zeleniny (kořenová, plodová, listová, cibuloviny, košťáloviny apod.) dále bylinek, obilovin apod. Doplněny jsou praktické příklady a zkušenosti několika domácích semenářů.
Druhé, upravené a doplněné vydání. Cena 165 Kč.
Tuto knihu je možné objednat ZDE.
Více informací najdete na webu http://gengel.cz/.
F. Landovský: Zelinářské semenářství a pokusnictví
SZN Praha 1954, občas se sežene v antikvariátu či v knihovnách.
ŽHAVÁ NOVINKA – SET 4 DVD O SEMENAŘENÍ: From Seed to Seed
DVD obsahují krátké filmy o semenaření 32 druhů zeleniny + 8 praktických postupů potřebných k úspěšnému semenaření. Video v anglickém, německém a francouzském jazyce.
Objednání, ukázka a detaily ZDE.

Z francouzské literatury mohu jen doporučit následující titul:
CH. boué: produire ses graines bio, Légumes, fleures et aromatiques
Velice kompletní a po stránce informační vyčerpávající publikaci vydalo nakladelství Terre vivante. Cena publikace je 27, 40€ a zakoupit ji můžete ZDE.
Andrea Heistinger, Arche Noah, Pro Specie Rara: Handbuch Samengärtnerei
Německy psaná publikace, vydaná Verlag Eugen Ulmer, 2010, cena 29,90€
Více informací ZDE.
odkazy
Francouzská asociace Graines de troc – http://grainesdetroc.fr/got.php
Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti. – http://gengel.cz/
Potravinové zahrady – Mnoho informací o semenaření, permakultuřea mnohém dalším, pravidelné kurzy semenaření: http://www.potravinovezahrady.cz/
Semenaření – Nový projekt na sdílení osiva starých, krajových, místních a rodinných odrůd (neregistrovaného osiva obecně). Postupně by mohla vzniknout fungující síť pěstitelů.
Více zde: http://semenareni.webnode.cz/
Další zajímavé odkazy týkající se osiva
Ráda bych sdílela, jak doufám, zdroj relevantních a aktuálních informací o stavu svobody či nesvobody osiva ve světě. Ke stažení je zde: http://seedfreedom.info/publications-and-campaigns/
Přečtete si tam například o aktuálně podaných žádostech o patent firem Monsanto, Singenta a spol, o stavu legislativy ap….
Od roku 1996 balím semínka nakoupená od firmy Semena Veleliby, od roku 2000 vyrábím asi polovinu mojí firmou prodávaných semen ke spokojenosti všech. Bohužel, zahrádkářů neustále ubývá a když to tak půjde dál, nebude za pár let komu co prodávat – podobně jako ubývá včelařů.Nechápu současné zdražení semen a za zoufalé považuji dovoz semen v supermarketech z Rumunska jsou přece šlechtěna pro Rumunsko – nízké polohy a úplně jiné podnebí. Nekupujte je, je to škoda práce a výsledek ubohý.
To se mi líbíLíbí se 1 osoba